banner116

EROĞLU'NDAN KÜÇÜK'E: YAZIKLAR OLSUN!

Eroğlu en sonunda patladı. "Beni Türkiye'ye karşı vefasızlıkla suçlayanlara yazıklar olsun diyorum başka birşey demiyorum. Dıştan zorlamalar ve baskılar demokrasiye zarar verir. İrsen Küçük ülkenin ne halde olduğunun farkında bile değil."dedi.

EROĞLU'NDAN KÜÇÜK'E: YAZIKLAR OLSUN!

Eroğlu en sonunda patladı. "Beni Türkiye'ye karşı vefasızlıkla suçlayanlara yazıklar olsun diyorum başka birşey demiyorum. Dıştan zorlamalar ve baskılar demokrasiye zarar verir. İrsen Küçük ülkenin ne halde olduğunun farkında bile değil."dedi.

20 Şubat 2013 Çarşamba 10:39
1003 Okunma
EROĞLU'NDAN KÜÇÜK'E: YAZIKLAR OLSUN!
Eroğlu en sonunda patladı. "Beni Türkiye'ye karşı vefasızlıkla suçlayanlara yazıklar olsun diyorum başka birşey demiyorum. Dıştan zorlamalar ve baskılar demokrasiye zarar verir. İrsen Küçük ülkenin ne halde olduğunun farkında bile değil."dedi.

Bana vefasız diyecek adamın önce vefalı olması gerek. UBP Kurultay salonuna UBP'nin doğal lideri olan şahsımın bir posterini bile astırtmayan bir kişinin vefadan bahsetmesi söz konusu olamaz.

Dıştan zorlamalar, yapay etkiler, müdahaleler demokrasiye zarar verir.

Sayın İrsen Küçük her halde ülkede neler yaşandığının, nerelerden nerelere nasıl gelindiğinin farkında değil.

Ben Türkiye’ye vefasızlık yapıyorum, ya da demeçlerinde yok ama başka yerlerde o bazı diğer kişilerin söyledikleri gibi Türkiye düşmanlığı yapıyorum.... Yazıklar olsun...

Eroğlu'nun basın bildirisinin tam metni şöyle;

Değerli basın yayın mensupları,

Öncelikle hepinize katıldığınız için teşekkür ediyor, bizleri ekranları başında izleyen tüm halkımıza sevgi ve saygılarımızı sunuyorum.

Dışta ve içte önemli gelişmeler cereyan ediyor.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanlık seçimi geçen Pazar günü yapıldı.

Hiç bir aday %50’nin üzerinde bir çoğunluk sağlayamadığı için seçimler ikinci tura kalmıştır. Demokratik Birlik Partisi DİKO’nun desteklediği Demokratik Seferberlik Partisi DİSİ adayı Nikos Anastasiades yaklaşık %46 oy alarak seçimi ilk sırada tamamlarken AKEL’in desteklediği Stavros Malas yaklaşık %27 oyla ikinci tura kalan diğer aday olmuştur.

%25 civarında oy alan Lillikas yarış dışı kalmış olsa da kendisi ve onu destekleyenler Güney’in siyasi sahnesinde önemli oyuncu olmaya devam edeceğe benziyor.

24 Şubat Pazar günü yapılacak ikinci tur oylamada Kıbrıs Rum toplumu yeni liderini belirleyecektir.

İkinci turda yarışacak olan iki aday arasında Sayın Anastasiades’in daha şanslı olduğu görülmektedir. Ancak, bu Sayın Anastasiades’in bir koalisyon oluşturma konusunda işinin daha kolay olacağı anlamına gelmiyor.

Çünkü seçim sonuçları ve ortaya çıkan rakamlar bunun daha zor olacağını ve birden fazla koalisyon ortağına ihtiyaç duyabileceğini göstermektedir.

Güney Kıbrıs’taki seçimleri adım adım yakından izliyoruz, söylenenleri, açıklananları takip ediyoruz.

Özellikle Sayın Anastasiades’in seçim kampanyası süresince söyledikleri, kiliseden, DİKO’dan aldığı destek, 2004 referandumlarında Annan Planı’na evet diyen kişi olarak yapmakta olduğu açıklamalar hayli ilginçtir. Bir lider seçilmek için bunları söylüyorsa ortada ciddi bir sorun var demektir, çünkü olası bir uzlaşıyı kabul veya reddedecek olan sonuçta halkın kendisidir.

Sayın Anastasiades, Türk tarafının olmazsa olmazları konusunda negatif bir tavır ortaya koymuştur ve Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devamına, iki kesimliliğe, iki Kurucu Devlete dayalı yeni bir ortaklığın kurulmasına, sonuç alıcı, zaman takvimli görüşmeler yapılmasına karşı çıkmaktadır.

Sayın Malas ise Hristofyas’ın bugüne kadar masada ortaya koyduğu görüşlere paralel bir tavır sergilemiştir.

Umarız seçim kampanyası esnasında söylenen sözler, kazanan adayın masada izleyeceği tutuma yansımaz.

Çünkü bunlar adil ve kalıcı bir uzlaşıya yönelik tutum ve açıklamalar değildir. Biz, tabiyatıyla hafta içerisinde bu konuda yer alacak tartışmaları yakınen izlemeye devam edeceğiz.

Seçilecek kişinin kimliğinden ziyade, izleyeceği politikalara bakarak yaklaşımlarımızı ona göre kararlaştıracağız. Ümidimiz, seçilecek kişinin gerekli siyasi iradeyi gösterebilecek birisi olmasıdır.

Bizim tavrımız daha önce de ifade etiğimiz gibi yapıcı, barışçı, halkımızın çıkarlarını koruyucu nitelikte olacaktır.

Daha detaylı değerlendirmeyi 2’nci tur sonrasında müzakere heyetimizle birlikte yapacağız.

Bu değerlendirmelerimiz Meclis Platformumuz, Halk Konseyimiz, Danışma Kurulumuz, Siyasi partilerimiz, Hükümtimiz ve pek tabii ki Anavatan Türkiye ile de paylaşılarak gidilecek yol belirlenip izlenecektir...

Biliyorsunuz 5-8 Şubat tarihleri arasında Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı zirve toplantısına katılmıştım. Orada Anavatan Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’le bir kez daha Kıbrıs konusunu da değerlendirmek fırsatı bulduk ve süreçle ilgili olarak tam bir görüş birliği ve uyum içinde olduğumuzu karşılıklı olarak teyid ettik.

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın zirve sonuç bildirgesinde yer alanların uygulamaya konulması halinde Kıbrıs sorununun çözülmesi yönünde ciddi katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum.

İç konularda ise herhalde en güncel konu hafta sonunda gerçekleştirilecek Ulusal Birlik Partisi Kurultayı, 7 Nisan’da yapılacak Lefkoşa Belediye Başkanlığı seçimi ve ekonomik durumdur.

Değerli arkadaşlar, sevgili Kıbrıs Türk Halkı

Çağdaş Dünya’da yönetim şekli olarak en önemli değer demokrasi ve hukukun üstünlüğüdür.

Demokrasi olmazsa sağlıklı gelişme olmaz.

Demokrasi olmazsa sağlıklı ve sürdürülebilir ekonomi olmaz. Demokrasi olmazsa bağımsız yargı ve adalet olmaz, insan haklarından, özgürlükten söz edilemez.

Demokrasi çok hassas bir rejimdir.

Dıştan zorlamalar, yapay etkiler, müdahaleler demokrasiye zarar verir.

Yılların deneyimi, yılların siyasetçisi olarak hiç bir art niyet taşımadan ve beklenti içine girmeden, sadece ve sadece halkıma olan bağlılığım gereği bunları söylemek durumundayım.

Ben daha önce de ifade ettiğim gibi Meclis’te temsilcisi bulunan siyasi partilerimizin demokratik olarak en iyi şekilde yönetilmelerini, kendi kararlarını, kendi projelerini kendilerinin üretmelerini istiyorum.

35 yıl UBP’nin fiilen içinde bulundum.

23 yıl Genel Başkanlık yaptım.

35 yıl sonra bugün birileri Eroğlu ile UBP’lilerin arasını açmaya çalışıyorsa bu noktada durup düşünmek gerekir diyorum.

Anavatan Türkiye ile imzalanan protokollerin yüzde 90’nının altında benim imzam var.

Sayın İrsen Küçük her halde ülkede neler yaşandığının, nerelerden nerelere nasıl gelindiğinin farkında değil.

Geçen gün beni Türkiye Başbakan Yardımcısı’nın yanında 2009 ylında Türkiye’nin o dönemdeki Kıbrıs İşleri’nden Sorumlu Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’le imzalanan protokolü 7 ay kendilerinden gizlemekle suçladı.

Böyle bir şey olamaz.

Ben söz konusu protokolü daha imzalanmadan Parti Meclisi’ne götürdüm ve hiç unutmuyorum Hasan Taçoy Bakan olarak o protokolü baştan sona okuyarak Parti Meclisi’nin bilgisine getirdi.

Belki Sayın Küçük orda değildi ya da unutmuştur.

Değerli arkadaşlar Sayın Küçük dün gece yaptığı ani bir açıklamayla da beni Anavatan Türkiye’ye karşı vefasızlıkla suçlamıştır.

Gülerim ve ülkem adına Ulusal Birlik Partisi adına üzülürüm.

Ben Türkiye’ye vefasızlık yapıyorum, ya da demeçlerinde yok ama başka yerlerde o bazı diğer kişilerin söyledikleri gibi Türkiye düşmanlığı yapıyorum....

Yazıklar olsun...

Türkiye’yi Anavatan bilen, Kıbrıs Türk Halkı için taşıdığı önemin altını sürekli olarak çizen bana vefasızlık ve Türkiye düşmanlığı suçlamasında bulunmak kimsenin haddine düşmemiştir.

Bizim Anavatan Türkiye’ye sevgimiz, saygımız daimdir ve hiç kimse bunu değiştiremez, zedeleyemez.

Ulusal Birlik Partisi 19’ncu Kurultayı’nda Parti Tüzüğü’ne göre Parti Lideri olan, Ulusal Birlik Partisi adayı olarak Cumhurbaşkanlığı’na seçilen benim bir posterimi bile salona astırmayan Sayın Küçük her halde vefadan söz edebilecek son kişilerdendir.

Beni bu noktaya UBP ve Halkımız getirdi. Öncelikle halkıma karşı sorumluyum ve pek tabii Anavatan Türkiye ile ilişkilerimizin karşılıklı saygı-sevgi çerçevesinde ileri götürülmesini sürekli olarak gözetiyorum.

Değerli basın-yayın mensupları, Pazar günü Ulusal Birlik Partisi’nin geç kalmış, Yüksek Mahkeme Kararı sonucu yapılması yoluna gidilmiş Genel Başkanlık seçiminin ikinci tur oylaması yapılacak.

Bir sürü yaşanmaması gereken yaşandı ve yaşanıyor.

Dilerim, Ulusal Birlik Partisi delegeleri özgür iradelerini kullanarak doğru bir seçim yapacaklardır.

Dilerim Pazar günü ortaya Kıbrıs Türk Halkı ve Ulusal Birlik Partisi için hayırlı bir sonuç çıkar.

Dilerim çıkacak sonuç demokrasimizi güçlendirecek nitelikte olur.

***

Lefkoşa Belediyesi’nde yaklaşık 1 yıldır süren sorunlar herkes gibi beni de çok üzmüştür.

Neticede nasıl oldu, neden oldu tam anlamadan “dönüşü muhteşem olacak” denilen Belediye Başkanı istifa etmek durumunda kaldı, Belediye Meclis üyeleri istifa etti ve nihayet bir seçime gidiliyor.

Seçilecek olanların bir yıl kadar bir süre görev yapacak olmaları oldukça sıkıntılı bir durum.

Partiler yavaş yavaş adaylarını açıklıyor. Çıkan adaylar değerli isimler, umarım kaliteli güzel, verimli bir yarış olur ve sonuçta Lefkoşa ile ülkemiz kazanır.

****

Ekonomik durumla ilgili fazla söze gerek var mı bilmiyorum...

Geçen gün Esnaf ve Zanaatkarlar Odası geldi ve kapanan işyeri sayısında bir önceki yıla göre %50 artış olduğunu vurgulayan kapsamlı bir raporu bana sundu.

Üreticilerin,Sanayicilerin, çalışanların söylediklerini dinliyor, yazdıklarını okuyorum ve anlıyorum ki Hükümet’in değerlendirmeleri ile aralarında büyük farklar var.

Daha önce demokrasi olmazsa sağlıklı ekonomi de olmaz demiştim; şimdi ona bir ilave daha yapayım: Ekonomi sağlam, sağlıklı ilerlemezse demokrasi için tehditler çoğalır.

Bana göre gerek ülkemiz, demokrasimiz gerekse ekonomimiz için tepeden tırnağa bir yeniden yapılanma zamanı gelmiştir.

Dinlediğiniz için teşekkür ederim.

Varsa sorularınız yanıtlamaya hazırım... 
Son Güncelleme: 20.02.2013 10:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
salih 6 yıl önce

bir gün gelecek derviş eroğlu ile aynı fikirde olabileceğimi söyleseler inanmadım. ama öyle kötü duruma düştük ki kendisine bile minnet eder olduk. kimse kusura bakmasın....