banner116

BKP'den 44 üye istifa etti

BKP Genel Başkanı İzcan; ‘Erken seçim konusunda Kurultay’da karar verilecek, buna saygısı olmayan arkadaşlar belli ki istifa örgütlediler yanlış yaptlar’ dedi.

BKP'den 44 üye istifa etti

BKP Genel Başkanı İzcan; ‘Erken seçim konusunda Kurultay’da karar verilecek, buna saygısı olmayan arkadaşlar belli ki istifa örgütlediler yanlış yaptlar’ dedi.

21 Ekim 2017 Cumartesi 13:24
BKP'den 44 üye istifa etti

Birleşik Kıbrıs Partisi yarın Olağanüstü Kurultay’a gidiyor.

Kurultay saat 10.00’da Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nda yer alacak.

Olağanüstü Kurultay öncesinde 20 kişilik Parti Meclisi’nden 12 kişi istifa etti.

Parti Meclisi üyeleriyle birlikte aralarında üye ve İlçe Başkanlarının da bulunduğu 44 kişi ‘Olağanüstü Kurultay’ın parti tüzüğüne aykırı, usulsüz ve yasadışı’ olduğu gerekçesi ile istifa etti.

İstifa kararı 44 imzalı ortak açıklama ile duyuruldu.

Açıklamanın tam metni ve istifa eden isimler;

“BKP Genel Başkanı İzzet İzcan’ın anti-demokratik, parti kararları ve tüzüğünü yok sayan ve hiçbir demokratik kültür ve siyasi ahlak ile bağdaşmayan davranışlarından dolayı partimizde yaşanan son gelişmeler, aşağıda isimleri olan BKP Parti Meclisi’nin salt çoğunluğunu oluşturan üyeler ve parti üyeleri olarak bizleri derinden yaralamıştır.

Uzun bir süredir BKP’de yerleştirilmeye çalışılan “Tek Adam Rejimine” karşı demokratik ve katılımcı bir parti için mücadele verdik ve önemli başarılar sağladık.

Ancak Genel Başkan parti değerlerini yok sayıp ben bilir ben yaparım anlayışını fütursuzca dayatmakla yetinmedi. Parti ilkelerini, kararlarını ve tüzüğünü yok sayarak, yasadışı ve usulsüz bir şekilde olağanüstü kurultay çağrısında bulundu.

22 Ekim’de yapılacağı ilan edilen Olağanüstü Kurultay parti tüzüğüne aykırı, usulsüz ve yasadışıdır. Bu kurultay İzzet İzcan’ın BKP’yi şahsi şirketine dönüştürme çabalarına karşı duranları temizleme operasyonudur.

Bu noktada mahkemeye başvurup ara emri alma hakkımız olmasına rağmen, yıllarca mücadele verdiğimiz partimizi mahkemeye vermemeye, bu utanç ile İzzet İzcan’ı baş başa bırakmaya ve BKP’den istifa etmeye karar verdik.

Ortak Vatan ve Sosyalizm mücadelesini yıllardır omuzlayan onurlu tüm BKP’lilere çağrımız, 22 Ekim tarihinde yapılacak olan parti tüzüğüne aykırı ve usulsüz olağanüstü kurultayı protesto ederek, katılmamalarıdır.

Her son yeni bir başlangıçtır. Bizler örgütlü mücadelemize devam edeceğiz. Yaşamın diyalektiği bizleri haklı çıkaracaktır.”

Abdullah Korkmzhan-Eski Genel Sekreter ve PM Üyesi

Kemal Gülercan-Lefkoşa İlçe Başkanı ve PM Üyesi

Arif Okçu-PM Üyesi

Bület Ufuk Bulli-PM Üyesi

Çağda Haşimoğulları-PM Üyesi

Derviş Okan Ünlüyol-Güzelyurt İlçe Sekreteri ve PM Üyesi

Sadi Kazafanalı-PM Üyesi

Bora Asena-PM Üyesi

Abdulhakim Kızartıcı-Örgüt Sekreteri ve PM Üyesi

Ayten Giritli-PM Üyesi

Yazgülü Gürbudak-Gençlik Meclisi Eş Başkanı ve PM Üyesi

Ali Polili-PM Üyesi

Ertunç Özmani-Üye

Toner Korkmazhan-Gençlik Meclisi Eş Başkanı

Ayten Korkmazhan-Üye

Fatoş Özler-Üye

Hasan Kanay-Üye

Bora Yağcıoğlu-Üye

Umut Birkollu-Üye

Hüseyin Bıyıkoğlu-Üye

Deniz Ünlüyol-Üye

Mustafa Yağcıoğlu-Üye

Göral Sönmezler-Üye

Bahri Aykara-Üye

Salise Okcu-Üye

Emine Okcu-Üye

Ahmet Özer-Üye

Ersoy Erkil-Üye

Yusuf Yorgancı-Üye

Yahya Güden-İskele İlçe Sekreteri

Sezel Haşimoğulları-Üye

Çağrı Haşimoğulları-Üye

Doğa Ünlüyol-Üye

Gülsen Ünlüyol-Üye

Raif Kanlıoğlu-Üye

Cihan Akpınar-Üye

Çınar Uluçay-Üye

Zehra Uluçay-Üye

Pınar Uluçay-Üye

Çetin Küçülmez-Girne İlçe Başkanı

Yılmaz Küçülmez-Üye

Naciye Nilgün Arıpınar-Üye

Buse Asena-Üye

Mustafa Uluğ-Üye

Öte yandan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, istifaları BRT’ye değerlendirdi.

‘Kurultayın önceden belirlenen yer ve saatte yapılacağını’ yinleyen İzcan, ‘istifaları partiye saygısızlık’ olarak tanımladı.

İzcan; ‘erken seçim konusunda Kurultay’da karar verilecek,  buna saygısı olmayan arkadaşlar belli ki istifa örgütlediler yanlış yaptlar’ dedi.

Kurultay kararının parti tüzüğüne aykırı olduğu iddiasına ilişkinse İzcan; ‘eğer böyle bir durum olduğunu düşünüyorlarsaydı, yargıya başvurulardı ancak müracaat dahi yapmadılar’ diye konuştu.

BKP’nin yarın gerçekleştirilmesi planlanan Olağanüstü Kurultayı’nda ‘Parti Meclisi, Onur Kurulu ve Başkanlık seçimleri’ de yapılacak.

Son Güncelleme: 21.10.2017 16:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.