banner116

Avukatların yokluğunda adaletten bahsedilemez

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Hukuk Komitesi Başkanı Av. Barış Mamalı, tutuklu müvekkillerinin savunma görevini ifa etmek üzere polis karakoluna giden iki genç avukatın, tutuklanarak hücreye atılmalarının, ülkenin hukuk devleti olmaktan çıktığının en bariz örneği olduğunu vurguladı.

Avukatların yokluğunda adaletten bahsedilemez

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Hukuk Komitesi Başkanı Av. Barış Mamalı, tutuklu müvekkillerinin savunma görevini ifa etmek üzere polis karakoluna giden iki genç avukatın, tutuklanarak hücreye atılmalarının, ülkenin hukuk devleti olmaktan çıktığının en bariz örneği olduğunu vurguladı.

19 Şubat 2013 Salı 12:04
316 Okunma
Avukatların yokluğunda adaletten bahsedilemez
Bugün dünyanın birçok ülkesinde tutuklu kişilere avukatsız sorgulama dahi yapılamadığını belirten Mamalı, KKTC’de ise tam tersine tutuklanan kişinin avukatla görüştürülmemesi için her türlü yolun denendiğini kaydetti. Ülkede tutuklunun dayak yemesi veya işkence görmesini sağlayan bir sistem kurulduğunu belirten Av. Mamalı “Sanık haklarının olmadığı bir ülkede, insanlıktan bahsedilemez” dedi.

Avukatların, yargının üç bacağından biri olduğuna dikkat çeken Av. Mamalı, avukatların yokluğunda adaletten bahsedilemeyeceğinin de altını çizdi.

Gerek ilgili BM sözleşmelerinde gerekse de AB mevzuatında avukatların bağımsız, tarafsız ve özgürce meslek icra edebilmelerini sağlayacak kurallar getirildiğini, ‘Her ne olursa olsun yakalanan veya tutuklanan kişiye en kısa sürede avukata ulaşma hakkı tanınması” ile “Bu gibi gözaltına alınan kişilerin hiçbir sansüre ve kesintiye tabi olmadan avukat ile münasebet kurabilecekleri” hükümlerinin bunlardan en önemlileri olduğunu anımsatan Mamalı, benzeri düzenlemelerin KKTC Anayasası’nda da mevcut olduğunu hatırlattı.

KKTC’de ise avukatın tutuklu ile görüşmesinin polisin keyfine kaldığını belirten Av. Mamalı, “Polis Genel Müdürü tarafından tüm anayasal ve evrensel sanık ve zanlı haklarını yerle bir edercesine yayınlanan bir emir nedeniyle, hava karardı mı avukat tutuklu ile görüşemez bir pozisyona düşürülmüştür” ifadelerini kullandı. Devletin avukatlık mesleği yanında, insana ve insan haklarına da değer vermediğini belirten Mamalı, işkence ve polisin kötü muamelelerine karşı insanını korumak için “Zorunlu Avukatlık Kurumu”nun yürürlüğe konmamasını buna örnek gösterdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) bu konularda KKTC hukuk sistemini mahkum ettiğini de hatırlatan Av. Mamalı, tutuklunun avukat ile münasebet kuramaması yanında zanlıların avukatsız sorgulanıp ifade vermelerinin ciddi bir insan hakları ihlali sayıldığını belirtti.
Zanlının hukuki güvencesi ve onu savunma görevi olan avukatların bugün polis karakollarında insanlık dışı uygulamalarla karşılaştıklarını belirten Mamalı, Anayasal güvencelerin hiçe sayılması, insan hak ve özgürlüklerini tesis edecek yasaların yapılmaması, polisin sivil idari denetimden yoksun olması ve uluslararası hukuktan kopuk olunmasından dolayı, polis şiddetinin sadece zanlılara değil, artık avukatlara da yönelmiş olduğunu kaydetti.
TDP Manifestosu’nda sanık haklarını düzenleyen maddeler olduğuna dikkat çeken Mamalı, sanık haklarının olmadığı bir ülkede insanlıktan da bahsedilemeyeceğini kaydetti.
TDP Hukuk Komitesi Başkanı Av. Barış Mamalı, iki avukatın insan haklarına dayalı savunma görevlerini yapmaktan zorbalıkla men edilmeleri karşısında, Barolar Birliği’nin bugün yapacağı eyleme tam destek verdiklerini de belirtti. Mamalı, genelde her türlü hukuksuzluğa ve insan hakları ihlallerine karşı durma görevi olan Baro’nun, yapılan bu zulme karşı göstereceği dirençte ve mevcut yapıyı değiştirme noktasında ortaya koyacağı her türlü icrai harekette kendilerine destek olacaklarının bilinmesini de istedi.

TDP Basın Bürosu

Son Güncelleme: 19.02.2013 12:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.