ATASAYAN: İSTİKRARIN DEVAMI KÜÇÜK'LE OLUR

Kıbrıs Genç Tv de Çiğdem Aydın’la Günaydın programına katılan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan KKTC ‘de eğitim sistemi ve sorunlarını değerlendirdi.

ATASAYAN: İSTİKRARIN DEVAMI KÜÇÜK'LE OLUR

Kıbrıs Genç Tv de Çiğdem Aydın’la Günaydın programına katılan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan KKTC ‘de eğitim sistemi ve sorunlarını değerlendirdi.

08 Şubat 2013 Cuma 12:23
756 Okunma
ATASAYAN: İSTİKRARIN DEVAMI KÜÇÜK'LE OLUR
 ‘BU YOL İRSEN KÜÇÜK’LE YÜRÜNMELİDİR'

Kıbrıs Genç Tv de Çiğdem Aydın’la Günaydın programına katılan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan KKTC ‘de eğitim sistemi ve sorunlarını değerlendirdi.
Atasayan ayrıca Ulusal Birlik Partisi 19.Olağan Genel Kurultayında neden Başbakan İrsen Küçüğü destekleyeceğini de açıklayarak kurultay delegelerine çağırda bulundu.
Mutlu Atasayan KKTC’de ara eleman eksiklikleri olduğuna işaret ederek Mesleki Teknik Okulların gelişştirilmesi ve tek çatı altında toparlanabilmesi için çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Bakan Atasayan Mesleki Teknik Okullarının geçmişten de yapılan çalışmalarla beraber bugün alet ,edevat bakımından avrupa standartlarına getirildiğini bu konuda iddialı olduğunu vurguladı. Mesleki Teknik Okullarında kullanılan teknik aletler yanında Esnaf ve Zanaatkarlar’la yapılan protokoller gereği de Sanayi Bölgesi içerisinde kurulan bir merkez ve bu merkezde yaklaşık 500’e yakın çıraklık eğitimi alan öğrencilerin olduğunu belirtti.

‘KAMPÜS VE İKİ GENÇLİK EVİ ’

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Atasayan , Ttürkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan protokolde gençlerin de düşünüldüğünü protokole konan bir maddeyle kampüs projesinin de hayata geçirileceğini söyleyen Atasayan ,bu projenin gerçekleşebilmesi için bu yılki bütçeye beş milyon tl’lik bir katkı konduğunu ilk etapta Lefkoşa’da domuzcular burnu olarak isimlendirilen bölgede ayrılan arazinin etüd çalışmalarının yapıldığını ifade etti.Atasayan kampüs projesinin tamamlanmasıyla birlikte geçtiğimiz Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığıyla imzalanan protokolle beraber iki tane de Gençlik Merkezinin açılacağını çalışmaların devam ettiğini söyledi.
‘’OKUL TADİLATLARI İHALELERİ ‘’
Mutlu Atasayan okulların her yıl inşaat halinde açılması üzerine sorulan soruya ülkemizde bir sistem var yıllık bir bütçemiz var ,bu bütçe içerisinde bu maksat için harcanabilecek paralar belli gerek bizim bütçemizden gerek TC kaynaklı bütçeden geçmişte olduğu gibi Eğitim Bakanlığı okullarda tamir ,tadil veya ihtiyaç duyulan diğer dersliklerle ilgili çalışmalarını yapıyor , ancak faliyete okullar kapandıktan sonra inşaatların başlamasıyla başlıyoruz ihaleler o dönemde yapılıyor ihale tamamlandığında geriye dönük bütçelerden bir kalem aktaramıyoruz dolayısıyle sonradan meydana gelebilecek bir sorun olduğu zaman bir kez daha ihaleye çıkılması gerekiyor ve bu da zaman kaybına neden oluyor şeklinde cevap verdi.

‘SENDİKALARIN YAPTIĞI BAZI EYLEMLER ANLAMSIZ’

Mili Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Atasayan göreve gelir gelmez ilk görüştüğü mkesimin sendikalar olduğunu eğitimin kesintisiz ve sorunsuz bir şekilde çocuklarımıza verilebilmesi için bakanlıkla sendikaların işbirliği içerisinde hareket edeceğini söyledim diyerek yapılan bazı eylemlere değindi.Atasayan ,bakanlığın kapılarının her iki öğretmen sendikasına da açık olduğunu ifade etti.Bakan Atasayan, zaman zaman yapılan eylemelerin sebepsiz olduğunu Kamu Hizmeti Komisyonun yapmış olduğu sınavlarda yaşanan sıkıntılar olduğunu ve bu sebeple de okullarda öğretmen eksiklikleri oluştu doğrudur fakat o dönemde yapılan eylemeleri doğru bulabilirim ancak okulda öğretmen varken grev ve eylem yapılmasını anlamam mümkün değildir dedi.
Mutlu Atasayan bazı okullarda öğrenci sayısının az ,öğretmenin fazla olduğunu ,Türkiyede 70-80 öğrencili sınıflar olduğunu eğitimin aksamadan devam ettiğini örnek göstererek ülkemizde öğretmenlerin şehir içinde bile bir okuldan diğer okula aktarılarak öğretmen eksikliğni gidermeye çalıştıklarını bunu yaptıklarında ise grevle karşılaştıklarını aktardı.

‘DENETİMLER SÜRECEK’

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan dersanelerde ve aynı zamanda kamuda çalışan öğretmenlerin daha sıkı denetleneceğini ve buna izin verilmeyeceğini belirten Atasayan ikinci iş yapmanın yasak olduğunu ve denetlemelerin devam edeceğini söyledi.Ayrıca bazı okullarda gereğinden fazla hademe olduğunu ve eksik olan okullara bu fazla hademeleri aktarmak gibi bir düşünceleri olduğunu da açıkladı.

‘BAKANLIĞIMIZ SADECE ENGELSİZLER İÇİN DEĞİL'
Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan eğitiminn sadece sağlıklı insanlar için olmadığını UBP ‘nin bir bakanı oplarak engelli Gençleri ve çocukları da düşündüklerini ve onların spor yapabilmeleri ,ağitimlerinin sağlıklı bir şekilde devam edebilmelerini sağlamak maksadıyla çalışmaların sürdürüğünü ve Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığının sadece engellsizler için olmadığını da vurguladı.

‘İSTİKARARIN DEVAMI KÜÇÜK’LE OLABİLİR ‘

(1:30:17) Ulusal Birlik Partisi 19.Olağan Genel Kurultayının bir yıldı ülke gündeminde olduğunu kamuoyunun bu konuyla çok yakından ilgilendiğini söyleyen Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan,ilk turda Sn. İrsen Küçüğü destekledini şimdi de aynı noktada olduğunu söyledi .Atasayan,UBP’nin geleceği için İrsen Küçüğü desteklediğinisadece UBP için de KKTC’nin geleceği için de bunun önemli olduğunu belirterek ‘’ona destek vereceğimi buradan ifade etmek istiyorum ‘’ dedi.Atasayan ayrıca KKTC’de başlatılan büyük yatırımlar vardır,bu ülkenin istikrara ihtiyacı vardır ve bunu da sağlayabilmenin yolu Başbakan İrsen Küçük’ün başkanlığından geçmektedir diye düşünüyorum dedi.

’PARTİ YENİDEN BİRLİK OLMALI ‘
Mutlu Atasayan UBP delegelerine buradan çağrı yapmak istiyorum diyerek sürdürdüğü sözlerine Başbakan İrsen küçüğün etrafında birleşelim bu ülkenin 24 Şubattan sonra da büyük hizmetlere ihtiyacı olduğunu,partinin toparlanıp yeniden birlik olması gerektiğine dikkat çekerek bunu sağlayabilecek tek ismin İrsen Küçük olduğunu sözlerine ekledi.Sn.Kaşif’le herhangi bir sorunu olmadığını fakat Sn Ahmet Kaşif’in bir dönem Küçük Başkanlığındaki kabinede olduğunu ve her icraatta da kendisinin kabinede olmasıyla olduğunu daha sonra da kurultay gününde rakip olarak Küçük’ün karşısına çıkmasını etik bulmadığını söyledi.Mutlu Atasayan Türkiye ile başlatılan bir çok projenin tamamlanabilmesi için aİrsen Küçüğün Başkanlığının devam etmesi oldukça önemlidir UBP’nin bu koşullar altında yeni bir değişime gereği olmadığına inanç belirtti .
Son Güncelleme: 08.02.2013 12:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.