banner97

Akıncı: Cenevre son duraktır...

“Bu anlamda ben Cenevrede toplanacak olan konferansın bir sonuç konferansı olacağına inanıyorum. Gönül ister ki bu konferans bir çözümle sonuçlansın..."

Akıncı: Cenevre son duraktır...

“Bu anlamda ben Cenevrede toplanacak olan konferansın bir sonuç konferansı olacağına inanıyorum. Gönül ister ki bu konferans bir çözümle sonuçlansın..."

06 Haziran 2017 Salı 19:33
577 Okunma
Akıncı: Cenevre son duraktır...

New York temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bugün öğleden sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne döndü.

Cumhurbaşkanı Akıncı, gelişinin ardıdnan Ercan Havalimanında basın toplantısı düzenleyerek temaslarını değerlendirdi ve basının sorularını yanıtladı.

Akıncı, 17 Mayıs’taki son Liderler toplantısında bir sonuca ulaşılamaması üzerine New York’taki görüşmeye kadar uzanan sürecin kısa bir hatırlatmasını yaptı.

Akıncı, New York öncesinde BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danımanı Eide’nin gerçekleştirdiği mekik diplomasisinin, Rum Lider Anastasiadis’in Cenevre’ye gidebilmek için öne sürdüğü bir takım önkoşullar olduğunu anımsattı.
Cumhurbaşkanı, New York’ta yapılan görüşmede ortaya çıkan sonucun, Cenevre’deki 5li konferans’ta herhangi bir ön koşul bulunmayacağının, pararlel bir süreç yaşanacağının ve bütün konuların masada olacağının öngörüldüğünü söyledi.
Akıncı, tarafların 5’li olarak Haziran ayında Cenevre’de bir araya geleceklerini belirterek, “Ortak bir tarih belirtilmedi ama toplantının Haziran ayında yapılacağı belirtildi. Bu tarih büyük ihtimalle ayın ikinci yarısında başlayacak ve 1-2 hafta kadar sürebileceği öngörülüyor” diye konuştu.

Akıncı, 5li toplantıda Güvenlik ve Garantiler konusunun konuşulacağını belirterek, paralel bir süreçte, Kıbrıslı 2 tarafın yer alacağı bir toplantıda ise yine diğer tüm başlıklarda açıkta kalan konuların ele alınacağını söyledi.
Toprak, Mülkiyet ve Güç Paylaşımı başlığının New York’taki sonuç bildirgesinde yazılmış olmasının, AB ve Ekonomi konularının ele alınmayacağı anlamına gelmeyeceğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bunun sebebi diğerlerine göre, AB ve Ekonomi başlıklarının daha az sorunlu 2 başlık oldukları içindir” ifadelerini kullandı.

Rum basınında çarpıtma haber ve söylemlerin hemen başladığını vurgulayan Mustafa Akıncı, Toprak, Mülkiyet ve Yönetim başlıklarının New York’ta varılan anlaşmada yazıldığı sırayla görüşülecekmiş gibi yansıtıldığını ancak böyle birşeyin söz konusu olmadığını söyledi.

Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin hazır bulunduğu toplantıda, Kıbrıs Türk tarafının müdahalesiyle oradaki sıralamanın herhangi bir öncelik sırası olmadımadığının teyidini aldıklarını beliretek, “başlıkların tümü eş değerdedir ve öncelikleri vardır” diye konuştu.

Akıncı, konuların tek tek müzakere edileceği dönemin geride kaldığını ifade ederek, “Arık eğer çözüm irade ve niyeti varsa. Karar alarak yürümek zamanıdır.” dedi.

“Bu anlamda ben Cenevrede toplanacak olan konferansın bir sonuç konferansı olacağına inanıyorum. Gönül ister ki bu konferans bir çözümle sonuçlansın. Orada tüm tarafların makul çizgide adımlar atmasıyla bir sonuca ulaşılabilecektir. Rum atarafının da bunu artık görmesi lazımdır” diye konuştu.

Rum tarafı seçim ve siyasi kaygılardan uzaklaşmadıkça bir sonuç almalarının mümkün olmaycağının da altını çizen Akıncı, “Böyle olursa biz de ona göre adım atar tutumumuzu belirleriz”dedi.

“6 başlık altında 10 tane konu vardır. Eğer bu konularda adım atılamazsa. Oradada yine boşa zaman harcanır ve bir sonuç ortaya çıkmaz.”diyen Mustafa Akıncı, New Yorek’ta ön koşulların ortadan kalkması, bu anlayışla yeniden toplanılacak olunması olumludur. Ama temenni ederim ki orada varılan mutabakat yanlış değerlendirilerek farklı sorunlar yaratılmaz.”dedi.

Akıncı, Rum basınında, oradaki mutabakatın yanlış yorumlandığını gözlemlediğini söyledi.
Kıbrıs Türk tarafının konferansa hazır bir şekilde gidileceğini belirten Akıncı, “İnşallah benzeri bir karşılık görürsek, Kıbrıs’ta yeni bir dönemi de başlatırız”diye konuştu.

Cumhurbaşkanı konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide’nin Cenevre’deki konferans için hazırlıyacağı ortak metinin içeriğinin sorulması üzerine Akıncı, Eide’nin hazırlayacağı belgenin, konferansta Güvenlik ve Garantiler konusunda nasıl ilerleneceği şeklinde bir rehber olacağını söyledi.

Akıncı, Eide’nin, Güvenlik ve Garantiler başlığı ile ilgili bir çözüm taslağı sunmayacağına vurgu yaparak, “sadece çalışmaları kolaylaştırıcı bir rehber sunacaktır. Toplantıda aldığı yetki de bu yöndedir.”diye konuştu.
Cenevre’deki toplantıda herhangi bir uzatma olur mu? Şeklindeki diğer bir sorya ise Akıncı, Güvenlik ve Garantilerin konuşulmasında bir sıkıntı olmayacağını ancak, aynı zamanda, paralel olarak diğer konuların da konuşulması gerektiğini söyledi.

Akıncı, “Resmin bütününe baktığımızda güvenliğimiz, siyasi eşitliğimiz sağlanıyor mu? Diğer konularda önem verdiğimiz şeyleri de görebilmeliyiz. Önemli olan budur. Cenevre bu anlamda da nihayi bir son duraktır. Herkes hesabını kitabını yapıp Cenevre’ye öyle gelmeli ve bu buluşmayı olumlu bir şekilde sonuçlandırmak için gayret etmelidir.” diye konuştu.
Akıncı, Güney Kıbrıs’ta iç politik kaygıların sıklıkla çözüm hedefinin önüne geçtiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, “Hrsisostomos sıklıkla bizi ve ülkeyi suçluyor. Bir Din adamı olarak bu konuda yapılan çalışmalar vardır. Bu konulara eğilseler daha iyi sonuçlar alınacaktır. Ancak Din adamları Rum tarafında siyaset yapıyor. Türk tarafını ve siyasetçilerini suçlamaktır yaptıkları.”diye konuştu.

Akıncı, müzakerelerin Ada’da sürmeyeceğini belirterek, böyle bir önerinin söz konusu olmadığını söyledi.
Bu dönemde, toplumsal birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu ifade eden Akıncı, bu konuların, iç siyaset malzemesi de yapılmaması gerektiğini belirtti.

Akıncı, siyasi partilerin Cenevreye gitmesi konusunu ise değerlendireceklerini belirterek, “Hangi noktada siyasi parti temsilcileri gelebilir ve yararlı olurlar bunu değerlendireceğiz. Önce gelişmeleri görmek gerekir”diye konuştu.

Son Güncelleme: 06.06.2017 19:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.