Çok klişe olacak belki ama Geçmiş geleceğe ışık tutan bir etkendir. O yüzden geçmiş önemlidir.
Aslında bugünü anlaya bilmemiz için geçmişi bilmek gereklidir. Ama tarih geçmiş değildir. Burada tarihi kelimesine geçmiş anlamını yüklemek yanlıştır.
Tarih geçmişi bizlere aktaran bir araçtır sadece…
Veyahut Edward Carr ‘ın dediği gibi tarih, geçmişle bugün arasındaki diyalogdur.
Ve kelam gelelim asıl konumuza Mehmet Remzi Okan bazı kaynaklarda 1912 bazılarında ise 1916 bir diğerinde ise 1920 de SÖZ gazetesini kuran kişidir.
O dönemler Söz gazetesi Kıbrıs Türk (Müslüman) cemaatinin sesi görevini üstlenmişti.
Söz gazetesi Osmanlı Türkçesiyle basılıyordu.
1 Kasım 1928 Türkiye’de harf inkılabının olmasıyla beraber Mehmet Remzi Okan BeyAlmanya’dan Türkiye’nin yeni kullanmaya başladığı harflerin basılabileceği birmatbaa almak ister.
Bu olay Mustafa KemalAtatürk’ün kulağına gider ve ilk olarak matbaa nınparası ödeyerek,Kıbrıs’a getirilmesini sağlar. Mehmet Remzi Okan bey’e oradaki Kıbrıs Türkkardeşlerimize Anadolu da yaptığımız reformları haberdar edin der.
Nitekim de öyle olur söz gazetesi belli bir dönemhaberleri yarısıOsmanlıca yarısı da Latinharflerle Türkçe basılmıştır. Bubir geçiş dönemi olmuştur.
TBMMnin vatan haini olarak ülkeye girişlerini yasakladığı 150 kişi vardı(ki buna yüz ellikler denir). Bunlardan biri de listenin 98. ci sırasında bulunan Sait molla idi. Sait molla İngilizler tarafından Kıbrıs’a getirilince (1925-1930) Mehmet Remzi Okan İngilizleri eleştiren bir yazı yazar ve İngilizler kısa sürede Mehmet Remzi Okan’ı yargılayıp kırk kusur gün hapisseatarlar.
Bu gazetede Mehmet remzi Okan da vefat edene kadar Dr. fazıl küçükte yazıyordu.
22 Ocak 1942 de Mehmet Remzi Okan vefatedince Dr küçükde 14Mart 1942 de Halkın sesi gazetesini açıyor. Ama söz gazetesi belli bir dönem kadar Mehmet remzi Okan’ın kızları tarafından basılmaya devam ediyor.
Asıl mesele şu bizim ülke arşivimizde yani Girne milli arşivimizde SÖZ gazetesinin 1928-1946 arasında sayıları mevcuttur ama 1936- 1939 arası Girne milli arşivde eksiktir.
Sayın okurlar sizde kabul edersiniz 1938’de ATATÜRK vefat etmiştir. O yıllar da Kıbrıs türkün Atatürk ölümü nasıl karşıladığını o dönemde çıkan gazetelerde en iyi aktarılmıştır. Gerçi o dönemde SES ve VAKİT gazetelerinde basılıyordu. Ama söz gazetesi çok önemli bir değerdi.
SÖZ gazetesinin koleksiyonun tamamı Mehmet Remzi Okan’ın kızlarından biri olan BediaOkanda olduğu öne sürülüyor. Bedia hanım şu sıralarda İzmir Karşıyaka’da ve yanılmıyorsam doksan beş yaşında olması gerekiyor.
Gerçi başka bir iddiaya göre ise yine Okan ailesinin den biri SÖZ gazetesi koleksiyonu Trabzon’a götürdüğü yönündedir.
Buradan devlet büyüklerine seslenmek istiyorum. Bu kadar değerli bir koleksiyonu Kıbrıs Türk’ün geçmişini yansıtan bir hazinenin KKTC devletinin arşivdeeksiksiz bulunmasıgerektiğini düşünüyorum. En azından dijital ortamda bulunması gereklidir. Devlet yetkililerinin bu konuda girişim yapmaları en içten temennimdir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40