Haçlı seferlerinin hedefi Kudüs’ü İslam Dünyası’nın elinden kurtarmaktı ne var ki bu görünüşte bu kurtarıcılığın arkasında çok daha hırslı bir amaç vardı. O da Akdeniz dünyasını şüphesiz en parlak en zengin ve en kalabalık kenti olan Konstantinopolis(İstanbul)dır. Haçlılar(Katolik) aslında heretik, sapkın diye tanımladıkları ve mezhep kavgasına düştükleri Hıristiyan kardeşlerinin(Ortodoks) başkentine gözü dikmişlerdi ve Doğu Roma imparatorluğu orta dan kaldırmak emelindedirler bu nedenledir ki bati Avrupa daki hiç Roma’yla alakası olmayan Mukaddes Roma Germen imparatorluğu Haçlı seferlerini düzenleyenlerin başındadır.
Haçlı seferlerinin en trajik ve unutulmaz olanı dört uncusudur özellikle (1182–1185) İstanbul’daki yerli halkın, Helenlerinin Pera’daki bugünkü galata da yasayan Venediklere görülmemiş husumetidir. Bir ayaklanma oluşmuş ufak çapta bir katliam ve yağmalama olmuştu. Venedik bunun intikamını almakta gecikmedi haçlı seferlerinin kutsal topraklardan çok asil dinsizlerin zengin şehir Konstantinopolis’e yöneltmeyi bir iş edindi. Bir diğer taraf dan da olayın Venedik açısından ticari bir boyutu bulunmakta idi. Venedik mısır ile ticari bir bağlantısı vardı. Mısıra yapılacak olası bir haçlı seferinin Venedik çıkarlarına uygun düşmüyordu. Buna mukabil Venedik Doge u EnricoDandola Mısır yerine Konstantinopolis’e karşı yapılacak bir seferin Venedik açısından çok daha yararlı olacağı kanısındaydı.
Bu düşüncede Enrico ile Papa ayni görüşü paylaşmıyordu. Ama seferin lideri olan Thibautun ölümü bunu değiştirdi ve yerine Enrico geçti ve akın akın haçlılar Venedik’ e gelmeye başlamişdı. ama istenilen kadar haçlı toplanamamış aynı zamanda halktan ’da istenilen para toplanamamıştı, kış ayları da geliyordu haçlı seferi çıkmaza girmişti. Venedik dükü Enrico haçlıları borçlandırmıştı. Yalnız borçlarına karşılık Venedik için önemi büyük olan dalmaçya kıyısındaki Zara şehrini haçlılarca zapt edilmemesini istemişti Haçlılar buna homurdansalar da kabul ettiler ve Zarayı zapt edip yağmaladılar ve ganimeti Enrico ve haçlılar bölüştü. lakin papa buna çok kızdı ve bu sefere katılan herkesi aforoz etti.
Daha sonra burada kış aylarını geçirdikten sonra Bizans’taki taht kavgalarını bahane ederek Kostaniye hareket eden Haçlılar Konstantinopolis’i görünce çılgına döndüler çoğu dünyada böyle bir şehrin olduğunu sanmıyordu görkemiyle gözleri büyülüyordu. O zamanki imparator Angolas’un zaafından istifa ederek bir tur hilyeyle şehre girdiler ve orada büyük bir dram başladı. Daha evvel tahtından edilen ve gözlerine mil çekilen Aleksios’un küçük oğlu da memurlardan birinin ihaneti haçlılarla işbirliği sonucu ortadan kaldırılınca haçlılar şehre
girmekte gecikmediler 1204 yılının 12 nisanından itibaren bu dünyanın en parlak şehri yaklaşık 60 yıla yakın bir karanlık çağa girmişti. Yağmacılık o derece varmıştı ki şehirde yağmalanmadık kilise kalmadı, yağmalanmadık eski eser kalmadı. İnsanların ırzına geçildi kadınlar ve çocuklar öldürülüp sokaklara yığıldı ve Ortodoks ve Katolik arasındaki karşılıklı nefret ve çekişmede bu olaydan sonra başladığını söylersek yanlış olmaz çünkü kiliselerin teolojik münasebetleri doğrusu kimseyi ilgilendirmez cahil halkların nerden bundan alakası olsun ama işin içine kan girince durum değişir. O gün aslında doğu medeniyetin parçası yağmalanmış ve yıkılmıştır. Şehirden Ortodoks cemiyeti atılmış ve imparator ailesinde Hamdinuslar Trabzon’a sığınmış teyzeleri olan Gürcistan kraliçesi ile burada Trabzon Pontus Rum imparatorluğu kurulmuştur.
İkinci grup ise Lazkanistler İznik’e çekilmişlerdi. Burada parlak küçük bir Bizans devleti kurulmuştur. İktisadi ve askeri vaziyetlerde iyi olunduğu için Kostantine’yi geri almak bunlara nasip olacaktır.
Latinler kendilerine düşman bir halkla ve tepelerinde bulunan Bulgar Çarlığıyla baş edemeyeceği için er yâda geç ortada kalkacaktı. Kostantinapolis da birçok eserleri yağmalanıp gerek batıya gerek ise Venedik e götürülmüştür.
Bundan sonra Bizans eski gücüne asla geri dönemeyecek ve yavaş yavaş çökecektir. Dördüncü Haçlı Seferi Müslümanlara zarar getirmemiş aksine faydası olmuş ve Türkler genişleyip yayılmışlardır.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40