Herkese iyi bir hafta sonu geçirmesini temenni ediyorum. Bu hafta, sizlere ülkedeki gelir dağılımındaki dengesizliği ele almaya çalışacağım. Bildiğiniz üzere Haziran-Aralık 2016 TÜFE (ENFLASYON) artışı KKTC devlettinden maaş çeken her kesimin maaşlarına yansıtılması yasal bir zorunluluktur. Bu yasal zorunlukdan yararlanları sıralayacak olursak;

 • Kamu Gorevlileri Yıllık Maaş Baremleri,
 • İşçilerin Saat Başı Ücretleri ve Baremleri,
 • Güvenlik Kamu Görevlilerinln Yıllık Maaş Baremleri,
 • Ögretmenlerin Yıllık Maaş Baremleri,
 • Atatürk Ögretmen Akademisi Akademik Personelin Maaş Baremleri,
 • Sözleşmeli Personel Aylık Maaş Cetvelleri,
 • Kamu Calışanlarının Aylık Maaş-Ucretleri Tablosu (47/2010 Sayılı Yasa),
 • Güvenlik Kamu Görevlileri Aylık Maaş Baremleri (47/2010 Sayılı Yasa),
 • Sözleşmeli Personelin Aylık Maaş Cetvelleri (47/2010 Sayılı  Yasa),
 • Şehit Aileleri ile Malüllere Yardım Kuralları Altında Maaş Alan Zümrelerin Aylık Maaşları,
 • K.T. Sosyal Sigortalar Yasasının 149-157 Maddelerinin I ve ll Numaralı Cetvellerinden Maaş Alan Zümmrelerin Aylık Maaşlarıdır.

Haziran-Aralık 2016 TÜFE (ENFLASYON) oranı Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı’nın 4 no’lu ve 16/01/2017 tarihli Genelgesi ile yukarıda bahsi geçen kesimlerin Brüt maaşlara %7,86 oranında artış ile Ocak 2017 ayı sonunda uygulamaya girecektir. 

Burada dikkat edilmesi gereken, hükümet dar gelirli çalışanlara gelen maaş artışı ile gelir seviyesi yüksek olan çalışanlara gelen maaş artışlardaki farkın ne kadar büyük olduğudur. Dar gelirli ile yüksek gelirli çalışanlar arasındaki maaş farkının nerede ise 6 (ALTI) asgari ücret kadar olduğunu görebiliyoruz. Aşağıdaki tablo son maaş artışlarını özetler niteliğindedir.

Yukarıdaki skalaya bakdığımızda orta okul mezunu bir kamu çalışanı 218 TL maaş artışı alarak maaşı 2,657 TL olurken, bir müsteşar 985 TL maaş artışı alarak maaşı 13,515 TL olmuştur. Yukarıdaki tabloya bakarak çeşitli kıyaslamalar yapabilmek mümkündür. Burada as olan KKTC yurttaşları arasında gelir dağılımındaki uçurumların son 2-3 yıllık süreçde daha da arttığını söylemek sanırım yersiz olmaz. Yani düşük maaşlı çalışan ile yüksek maaşlı çalışan arasındaki gelir uçurumu inanılmaz dercede büyüktür.

Halbuki çok değil 2013 yılında dönemin Maliye Bakanı Sn. Ersin Tatar döneminde herkese eşit maaş artışına gidilerek (herkese eşit 100 TL ) dar gelirli ile yüksek gelirli arasındaki uçurum bir noktada önlenmeye ve dar gelirlinin maaşını artırmaya yönelik son derece önemli bir uygulama idi ( kaynak: http://www.gundemkibris.com/iste-maas-artis-tablosu-49968h.htm). 2013 yılındaki yapılan eşit maaş artışı uygulaması aslında bugünlerde de uygulansa idi, dar gelirlinin yüksek seviyede hissettiği döviz devalüasyonunu daha az hissetmeleri sağlanabilinirdi. Fakat eşit maaş artışı uygulaması yapılmadı. Eşit maaş artışıo uygulaması yapılsaydı, Bütçeye ek külfet de getirmeyecekti. Şöyle ki; Devlet Planlama Örgütü tarafından açıklanan %7,86’lik TÜFE uygulamasının Bütçeye toplam yükünü tüm kamu çalışanlarına bölünerek, yaklaşık 200 TL’lik net bir artış ile tüm çalışanlara eşit miktarda maaş artışı verilebilirdi. Tabii ki yasal düzenlem yapılarak. Geçmiş yıllarda yapıldığı gibi ama yapıladı. Dar gelirliyi düşünen bir hükümet şimdilerde yok. Yakın zamanda inşallah yanılırım.....

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40