CTP: "Yeşil alan beklentisi karşılanmadı..."

CTP, Girne-Çatalköy İmar Planı taslağıyla ilgili görüşlerini açıkladı

CTP: "Yeşil alan beklentisi karşılanmadı..."

CTP, Girne-Çatalköy İmar Planı taslağıyla ilgili görüşlerini açıkladı

06 Eylül 2017 Çarşamba 08:53
141 Okunma
CTP: "Yeşil alan beklentisi karşılanmadı..."

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Girne İlçe Yönetim Kurulu, Girne-Çatalköy İmar Planı taslağında bundan sonra yapılacak binalarda en fazla 5 kat sınırlaması getirilmesi ve bölgenin bölünerek, farklı kat uygulamaları öngörülmesinin olumlu gelişmeler olduğunu ancak bazı düzenlemelerin isabetli olmadığı değerlendirmesinde bulundu.

CTP Girne İlçe Yönetim Kurulu, Girne-Çatalköy İmar Planı ile ilgili görüş ve önerilerini Girne Belediyesi ve Şehir Planlama Dairesi’ne ilettiğini açıkladı.

CTP Girne İlçe Başkanı Mehmet Kale Kişi, konuyla ilgili açıklamasında, yıllardır farklı dönemlerde değişiklikler yapılan emirnamelerle yönetilen Girne’nin geç de olsa bir imar planına kavuşacak olmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiklerini, fakat özellikle son yıllarda yaşanan büyümenin plansız olmasının, kenti büyük altyapı sorunlarıyla karşı karşıya bıraktığını kaydetti.

Kişi, Girne İmar Planı hakkındaki görüş ve önerilerin dikkate alınarak sonuca ulaşmasını temenni ederek, yapmış oldukları tespitler konusunda halkı da bilgilendirmek istediklerini ifade etti.

Planda öngörülen şekli ile bundan sonra yapılacak binalarda en fazla 5 kat sınırlaması getirilmesini ve Girne’nin bölgelere bölünerek, farklı farklı kat uygulamaları öngörülmesini olumlu gelişmeler olarak gördüklerini belirten Mehmet Kale Kişi, ancak yapılan bazı düzenlemelerin isabetli olmadığını ifade etti.

Bölgesel hizmet merkezi olarak belirtilen alanın (doğu bölgesi çevre yolu ve civarı) sınırlarının genişletilerek mevcut durumda 2 kat sınırlaması olan yerin 5 kata çıkarılmasının bölgede altyapı ve trafik gibi birçok soruna yol açacağını savunan Kişi, bu durumun yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini bildirdi.

Kişi “Bir yandan nüfusun daha fazla yükselmesini önlemek ile ilgili tedbir alınırken öte yandan yüksek eğitim kurumlarına inşaat toplam alanının yüzde 75’ine kadar imarına izin verilmesinin oldukça çelişkili bir yaklaşım olacağı kanaatindeyiz.” ifadelerini de kullandı.

Mehmet Kale Kişi, Girne Çatalköy İmar Planıyla büyük çaplı sanayi işletmeleri ve kirlilik yaratan sanayi işletmelerinin İmar Gelişme Sınırı dışına çıkarılması, diğer sanayi işletmelerinse Küçük Esnaf Sitesi olarak öngörülen yere taşınmasının tasarlandığını belirtti.

Kişi, Girne Çatalköy İmar Planı’nın kente daha fazla yeşil alan ve halka açık alan kazandırması beklenirken bu beklentinin karşılanmadığını üzülerek gördüklerini kaydetti.

Girne kentinin en ciddi problemlerinden bir tanesinin mevcut yerel yönetime ait (Kaşgar Bölgesi) atık su arıtma tesisinin yetersiz ve yanlış bir yerde oluşu ve bazı turistik tesislerin atık sularını denizlere akıtması olduğunu kaydeden Kişi, Girne’nin acilen mevcut ve gelecekte öngörülen nüfusun ihtiyacını giderecek atık su arıtma tesisine veya tesislerine ihtiyacı bulunduğunu anlattı.

Kişi, doğudaki arıtma tesisi koruma bölgesi ve kaplumbağa barınağının yer aldığı alan içerisinde bir diğerinin ise şu an itibarı ile kapalı askeri bölge olan Yılan Adası bölgesinde yer aldığını, her iki alan tercihinin de yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.
Yük ve yolcu limanı olarak hizmet veren Girne Turizm Limanı’nın sadece yolcu taşımacılığı ve marina olarak hizmet vermesinin hedeflenmesini doğru bir yaklaşım görmediklerini anlatan Kişi, bu durumun hem Ulusal Kıyılar ve Limanlar Master Planı’na hem de ülkenin ekonomik koşullarına uymadığını savundu.
Kişi, sadece Girne için değil ülke için paha biçilemez bir değere sahip Antik Girne Limanı’nın gerek yapısal, gerekse yönetsel olarak şu an itibarı ile çok kötü bir durumda olduğunu belirtti. Kişi, antik limanın yeniden düzenlenerek, demokratik ve özerk bir yapıda yönetilmesi, kaçak yapıların ortadan kaldırılması, turistik yatların ticaret yapma imkânlarını çoğaltacak önlemler alınması gerektiğini kaydetti.
Liman içerisinde kötü koşullarda geçimini sağlayan balıkçı teknelerinin tamamen kaldırılmasının isabetsiz olacağını ifade eden Kişi, balıkçılara yeni barınaklar yaratılması düşüncesinin olumlu bulmakla beraber antik limanda kısmen balıkçılara yer vermenin limanın otantikliğine katkı yapacağını düşündüklerini belirtti.

Son Güncelleme: 06.09.2017 09:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.