İktidarın farklı görüşte olmasına karşın,son yıllarda ülkemizdeki ekonomik durumun iyiye gittiği kabul edilemez.
Binlerce konutun boşaltılması ve kiralanamaması;
Tüm yerleşim yerlerinde, başta restoranlar olmak üzere,bir çok iş yerinin kapatılması;
Üniversite öğrenimini tamamlayan gençlerin, göç etmesi;
Halen faaliyetlerini sürdüren iş yerlerinin, iş azlığından masraflarını bile çıkaramaması;
Herkesin garantili gelir elde etmek için devlette istihdam edilmek için can atması;
Hayvan üreticilerinin hayvanlarını pazarlayamaması;
Geçmişte herkesin kiralamak için yarıştığı, Evkafın Girne ve Lefkoşa’daki iş hanlarına, defalarca ihaleye çıkılmasına rağmen, kiracı bulunamaması;
Köylünün, ekip biçmek yerine, devlette istihdam etmek peşinde koşması;
Turunçgiller hasat’ında çalıştırılabilecek işçi bulunmasında sıkıntı çekilmesi;
İnşaat sektöründe çalıştırılacak eleman bulunamaması;
Başkentimizin en işlek çarşı merkezinde bile, kiralık iş yerlerine kimsenin talip olmaması;
Daha sıralanabilecek bir çok olumsuzluklar, ekonominin iyi durumda olmadığını kanıtlıyor.
Bu nedenle herkes sorumluluk duygusu içinde hareket etmeli ve mevcut ekonomik sıkıntıların, el birliği ile çözümüne katkıda bulunmalı.
Fakat iktidar, başarısız görülmemek düşüncesiyle,sorunları görmezlikten gelip, ekonominin iyi durumda bulunduğunu ileri sürüyor.
Muhalefet ise, ekonomimizi böyle üzücü duruma getiren sebepleri belirleyip çözüm için hükümete baskı yapmak yerine, hala daha ideolojik saplantılarla , Anavatanı suçlayarak, modası geçmiş sloganlarla, duygu sömürüsü yaparak, halkı kışkırtarak, hedef şaşırtması yapıyor; Böylece sorunların çözümü yerine, daha da ağırlaşmasına ve ülkenin kaosa sürüklenmesine sebep oluyor.
Kuşkusuz devletten istikrarlı ve iyi maaş alan, yöneticiler, memurlar, Devlette ve kamu kuruluşlarında çalışanların örgüt temsilcileri, piyasadaki sıkıntıdan etkilenmediği için, sorunu fazla ciddiye almamakta, umursamamakta.
Çünkü ekonominin çökmesine,devletin gelirlerinin aşırı derecede azalmasına rağmen, Anavatanın desteği sayesinde maaşlarını alabiliyorlar.
Fakat taşıma su ile ilelebet değirmenin döndürülemeyeceğini ve kendi ayaklarımız üzerinde durabilecek duruma gelmemiz gerektiği kabul edilmeli.
Yaşanan dönemde herkes, ekonomik sorunlardan şikayetçi olduğuna göre, yöneticilerimiz ile Milletin Vekillerinin çarşıda bir dolaşması, öğle saatlerinde bile Restoranlarda müşteri bulunmadığını, bir çok işyerinin faaliyetine son verdiğini, çarşının en işlek yerlerinde boşalan iş yerlerinin tekrar kiralanamadığını,boş olduğunu ve iş yerlerinde müşteri bulunmadığını görerek, işin ciddiyetini kavramaları gerekir.
Gizlenmeye çalışılmasına karşın, Ülkemizdeki ekonomik çöküşün başlıca sebebinin hükümetin, sol kesimin dolduruşuna gelerek, çeşitli uygulamalar sonucu, 80,000 dolayında kuzeyli soydaşımızın ayrılmasından kaynaklandığı inkar edilemeyen açık bir gerçektir.
Bu nedenle, ekonomimizin daha fazla çökmemesi için, kuzeyli soydaşlarımız ile yabancıların değeri artık görülmeli.
Yabancı düşmanlığı yapılmağa devam edilmesi ve çeşitli mantık dışı, insan haklarına aykırı, yasal düzenlemeler ve sıkıcı formalitelerle, ülkemizden ayrılmalıklarına sebep olunması durumunda, ülkemizde memurlar dışında tüm ekonomik kesimler, teslim bayrağı çekecek.
Bu nedenle, hükümetin ve tüm siyasi parti yöneticilerinin, artık yabancıların ekonomimizdeki yaşamsal değerini kavraması, ülkemizden ayılmalarına yol açan sebepleri saptamaları ve geri göçü durdurmak için, el birliği ile gerekli önlemleri almaları kaçınılmazdır.
Devlet işlerinde hiçbir sorumluluğu bulunmayan, ortaya çıkacak olumsuzluklar için de hesap vermeğe zorlanamayan kişi, kuruluş ve tabela partilerinin, yaşanan gerçeklere rağmen bilinçsizce veya bilinçli olarak, ideolojik veya çeşitli çıkar hesapları ile, yabancı uyrukluların ayrılmalarını sağlayacak yasal düzenlemeler yapılması için, hükümete baskı yapması, demokratik hukuk devletinde engellenemez.
Fakat hükümet ve Mecliste temsil edilen siyasi partiler, devlette hiçbir sorumluluğu bulunmayan çevrelerin dolduruşuna gelerek, ülkenin çıkarlarına aykırı hareket etmemeli.Çünkü ortaya çıkabilecek tüm sıkıntıların sorumluluğu, onların omuzlarındadır.
Bu nedenle, ülke çıkarlarımıza daha fazla zarar verilmemesi için, acilen yabancıları ülkemizden ayrılmaya zorlayan sebepler, elbirliği ile ortadan kaldırmalı ve geri göç durdurulmalı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40