Önceki gün bir haber çıktı. Haber şöyle idi; ince av pazar günü başlıyor. Ertesi günü Kıbrıs Türk Biyologlar Doğayı Araştırma ve Koruma Derneğinden bir açıklama geldi.
Bu haberin başlığı,
Sarpten: "İnce ava şiddetle karşıyız!"
İçeriğin özeti ise,
“Bu kuşların havaların çok sıcak olduğu bu dönemde su ihtiyaçlarını karşılamak için ülkemize geldiğini düşünürsek, ince ava şiddetle karşı olduklarını ifade ediliyordu.”
Buraya kadar her şey normal, normal olmayan ise
İlgili bakanlığın Biyologlar Doğayı Araştırma ve Koruma Derneğin açıklamasının saatler sonra ince avı ertelendiğini açıklamasıdır.
İster istemez ilgili bakanlığa sorarlar o zaman,
Siz bu kararı üretirken uzman görüşü almadınız mı? Belli ki almamışlar ki Biyologlar Doğayı Araştırma ve Koruma Derneğin açıklamasının ardından yine ilgili bakanlığın kendi verdiği kararı ertelemek zorunda kalındı.
Yine mademki Biyologlar Doğayı Araştırma ve Koruma Derneğin görüşüne bu kadar önem veriyordunuz. İlgili Bakanlık olarak bu konuda Biyologlar Doğayı Araştırma ve Koruma Derneğin görüşüne başvura bilinirdi. Bunun da yapılmadığı görülüyor.
Kimse kusura bakmasın ama ilgili bakanlığın burada tamamen iş bilmezliği söz konusudur.
Yine bugün ilgili bakanlığın erteleme kararı ardından KKTC Avcılık Federasyonu açıklama geldi.
İçeriği özeti söyle;
“Sayın Bakanın bünyesindeki bakanlığın hazırlamış olduğu önergeyle Bakanlar Kurulu’nun 7 Ağustos 2013 tarihli toplantısında onaylanmış olan bir kararın Bakanlar Kurulu kararı olmadan nasıl ve hangi yetki ile iptal edildiğini kamuoyu ile paylaşma cüretinde bulunmuştur.
Sayın Bakan bu önergeyi bakanlar kuruluna sunarken hiçbir sorun yoktu. Bugün ne değişmiştir ki kendi yetkilerini aşarak avı ertelediğini kamuoyu ile paylaşma cesaretinde bulunmuştur.”
KKTC Avcılık Federasyon yönetimi çok doğal olarak sitem ediyor. Kaldı ki haklı olduğu da görülüyor.
İlgili bakanlığa, siz bu kararı üretirken halk tabiriyle “Daha önce aklınız neredeydi” diye sorarlar.
Acaba hiç kendinize sorguladınız mı? Bu kadar ufak bir coğrafyada yirmi bini aşkın avcının olmasının nedeni?
Elbette birçok sebebi vardır. Bunlar arasında ilk sırayı ise,
İnsanlar ülkedeki politik buhrandan sıkılmış olmaları bir diğeri ise İnsanlar ekonomik sorunlardan bıkmış durumdadırlar.
Ve bunları üzerlerinden atmak için ya da diğer adıyla deşarj olabilmek adına kendilerini rahatlatacak aktivitelere katılım gösteriyorlar.
Bizim ülkede ve tüm dünya da bu işi sivil toplum örgütlüleri vasıtasıyla yapılıyor. Bu durumun da farkın da olarak,
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en büyük sivil toplum örgütü olan Avcılık Federasyonu konusun da yetkililerimizin daha fazla önem vermesi gerektiğini düşünüyorum.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40