Çiğdem Aydın’ın “BİR ZAMANLAR HİTLERDE “1 PARTİ VAR” DEMİŞTİ !...” başlıklı yazsını okudum.
Hitlerinde sloganı “ Es gibt nur eine Partei” yani CTP nin“ 1 Parti Var” sloganıyla aynı olduğunu yazmış.
Bana göre sloganın, Hitlerin sloganıyla aynı olmasının hiç önemi yoktur.
Önemli olan kendi ideolojisi sosyalizm olduğunu söyleyen bir partinin bu sloganı kullanılması önemli bir sorundur.
Sosyalizm basitçe tanımı yapacak olursak eşit haklar, emeğe değer verme ve paylaşımcı olarak tanımlaya biliriz.
Genel olarak insanlar arası sınıfsal farkların olmadığı, sınıf savaşların olmamasını isteyen bir fikir akımıdır.
Hâlbuki “1 PARTİ VAR” sloganı egoizmi çağrıştıran, ben merkezli bir söylem yanı kısacası KAPİTALİST bir fikir savunucusudur.
CTP burada kendi ideolojik söylemiyle, sloganı büyük bir çelişki içerisindedir.
Yoksa CTP yavaş yavaş bir eksen kaymasına mı gidiyor? Liberal çizgiye mi? geçiyor sorusu akla geliyor.
Zaten CTP siyaset olarak çok önceden liberal bir çizgiye gelmişti. Fakat liberalizmi hiç zaman parti düşüncesi olarak söylememişlerdi.
Bu slogan meğer ithal, Türkiye’deki bir reklam şirket tarafından CTP ye verilmiştir.
Hâlbuki CTP içerisinde aklıselim entelektüel bilgi birikimiyle CTP ye kattı koyacak birçok isim var ilk olarak aklıma Mehmet Çağlar, Tufan Erhürman, Birikim Özgür geliyor. Bu kişiler bilgi birikimleri yüksek birer bilim insanıdır. CTP yönetimi hiç olmadı bunlara sorup görüş alınabilirdi. Ama belli ki yapılmamış, yapılmış olsa durum bu şekilde olmazdı.
Aklıselim olarak kendi sloganını da yaratabilirdi. Ancak bunların hiç birini yapmayıp sloganı Türkiye’den hazır almayı seçtiler.
Kendi sloganı bile üretememiş ve bunu ithal etmiş 1 parti var desem yanlış olmaz.
Belki bunu profesörlük olarak ad edebilirler. Âmâ Türkiye’den ithal ettikleri slogan da Hitlerin ’in sloganı olması trajik komedi den başka bir şey değildir.
CTP slogan mağduru olmuştur.
Bu tabloya buradan bakarak,
Kendi şeçim sloganı bile ithal eden bir parti nın bu ülkeye ne vereceği sorgulanır.
Gerçi CTP ithalat ihracat işinin den iyi anlar malum hellim meselleri halen daha zihinlerdedir.
Sonuç olarak CTP artık sol bir parti değildir. Bunu gerek güdüğü siyasi politikalardan ve artık söylemlerinden de görülebiliyor ki liberal çizgiye gelmiştir. Bu ülkeye alternatif sol kısa vadede düzgün duruş sergileyen BKP-TVG dir.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
M.F 6 yıl önce

yazılanları okudum. yazacaklarımda her hangi bir partinin savunuculuğu gayesinde de değilim. tek bir siyasi partinin sloganından yola çıkarak, onun ideolojisi hakkında yorum yapmak, tamamıyla tarafgirliğin bir neticesidir. ben böyle düşünüyorum. keza ülkemizde yapılacak olan erken genel seçimlerinde, ubp dp tdp gibi diğer yüksek potansiyele sahip partilerinde sloganlarinda diğer seçim dönemleri arasında benzerlikler olduğu aşikardır. ubp nin kullandığı slogan dikkat etmişsinizdir ki 2007 deki akp nin seçim sloaganıyla benzerlik göstermektedir. keza dp nin sloganı 2010 da 2. cumhurbaşkanımz tarafından kullanılan sloganla benzeşmektedir. yani istendikten sonra herşeye bir kulp uydurabilir. dilimin döndüğünce söylemeye çalıştığım şey, burada sloganların taşıdıkları anlamlar ve de ona yüklenmek istenen anlamlardan ziyade 28 temmuzdan sonraki süreçte kktc'deki halkı her yönüyle rahata erdirecek güçlü bir vizyona sahip bir partinin veya partilerin ve bu partilerde halkımız oylarıyla meclise

Avatar
M.F 6 yıl önce

girecek şahısların taşıdığı karakterlerin önemli olduğudur. Geçmişimiz bize güzel bir ders vermektedir. ancak toplumumuz yaramaz bir çocuk edasıyla ya yaşananları görmezden gelmekte ya da balık hafızası misali herşeyi çok çabucak hafızasından silmektedir. vadenin ömürünü siz istediğiniz gibi belirleyin. bana göre gelecek 10 yıllarda insanımız kendi egolarından kaynaklanan kendi içsel sorunlarını çözmedikçe KKTC deki bizleri daha çok zor günlerin beklediğidir. bir tarihçi olarak toplumu manipüle edici açıklamalardan kaçınması gerekliliğini bir kez daha hatırlatmak ihtiyacı duyuyorum. M.F

Avatar
h.a 6 yıl önce

bir partinin ideolojisini eleştirirken tüzüğüne bakılır, programına bakılır. #1partivar sloganı kktc'de "hedef belli yüzde elli"den sonra bugune kadar kullanılan en güzel ve etkili slogan.. son olarak yazarımızın bir türkçe dersine gitmesini öneririm, belki yazıları düzelir o zaman da ne yazmak istediği daha net anlaşılır.

Avatar
murat kaan 6 yıl önce

zaten ctp siyaset olarak çok önceden liberal bir çizgiye gelmişti sözünüz zaten yazının gerçek amacın ortaya koyuyor. merak etmeyin seçimden sonra göreceksiniz sosyalizm ile liberalizmi efendi..

Avatar
eksen kayması değil 6 yıl önce

ctp gelirse bizim hayatımız kayacak.maaş bile zor alacayık.

Avatar
Emin İÇENER 6 yıl önce

bazı kimseler bazı şeyleri çok basit algılıyor.
ctp sosyalist enternasyonal üyesidir.
bu da bir çok sorunun cevabidir, sanirim.

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40