Başkentimizin Göçmenköy bölgesinde arızalanan trafik ışıklarının günlerce tamir edilmemesi sonucu, korkulan olmuş ve Perşembe günü saat 14 sularında arabalar çarpışmıştır. Büyük şans eseri, ciddi yaralanma ve can kaybı olmadan bu sefer kaza, sadece maddi kayıpla atlatılmıştır.
Bu olay, ülkemizde maalesef bazı yetkililerin görev ve sorumluluklarını yerine getirmediğini, halkı umursamadığını ve sonuçta da yönetimimize karşı hoşnutsuzluk oluşmasına sebep olduğunu gösteren küçük bir örnektir.
Modern çağımızda, iletişim ile ulaşımdaki büyük kolaylıklar ve olanaklar nedeniyle, basit bir arızanın, günlerce tamir edilmemesine, haklı ve kabul edilebilir hiçbir gerekçe gösterilemez.
Ayrıca başkentimizin en işlek bir kavşağında trafik ışıklarının çalışmadığı günlerde, hiç olmazsa trafiğin yoğun olduğu saatlerde,araçların yönlendirilmesi için orada bir trafik inzibatı veya polisinin görevlendirilmesi gerekirdi.
Demokratik hukuk devletinde, devlet ve belediye gibi kuruluşlarda görev yapan tüm yetkililer ile personel, halka lütfen hizmet etmiyor.
Aksine, halka hizmet etmek için görevlendirilmişlerdir. Bunun için de, maaş almaktadırlar.Bu nedenle görev ve sorumluluklarını yerine getirmek mecburiyetindedir.
Görev ve sorumluluklarının bilincinde hareket etmeyen, umursamazca davranan, vatandaşların zarara uğramasına sebep olan yetkililer ve görevliler hakkında, mutlaka disiplin soruşturması açılmalı ve yasaların öngördüğü şekilde cezalandırılmalı.
Devlette veya Belediye gibi kuruluşlarda istihdam edilmek, sadece güvenli, istikrarlı ve iyi bir gelire kavuşmak imtiyazı elde etmek şeklinde kabul edilerek hareket edilmemeli.
Aksine işgal edilen makamın sorumluluklarını yerine getirme yükümlülüğü altına girmek şeklinde yorumlanarak, hareket edilmeli ve hizmet verilmeli.
Resmi görevde bulunanlar, görev ve sorumluluklarını yerine getirmeli,halka hizmet etmeli.Aksi hareket edenler hakkında da, üstleri tarafından haklarında mutlaka yasal işlem yapılmalı.
Fakat ülkemizde devlet yönetiminde, alışılagelmiş umursamazlık nedeniyle, şimdiye kadar, görevini yapmadığı, vatandaşların zarara uğramasına ve yönetim boşluğuna sebep olduğu için, hiçbir yetkili veya görevli hakkında yasal işlem yapıldığı görülmemiştir.
Böyle olduğu için de, genellikle yetkili veya görevliler, pervasızca yükümlülüklerini yerine getirmiyor, tuttukları makamın gerektiği şekilde hareket etmiyor.
Bu basit örnek ve olaydan da anlaşıldığı gibi, yönetimdeki laçkalığa son verilebilmesi ve ülkemizin halkımızı memnun edecek düzeyde yönetilmesi için, hesap sorma mekanizmasının işletilmesi gerekir.
Yaşanan dönemde; herkesin yasaların uygulanmamasından şikayet etmesi,Lefkoşa Belediyesinin batırılması, Devlet kuruluşlarındaki aşırı verimsizlik, sağlık hizmetlerindeki sıkıntılar,Devlet okullarındaki başarısızlık,ülkemizin iyi yönetilmemesi,Lefkoşa’da trafiği aksatacak derecede artan yolardaki çukurların aylarca onarılmaması, her yere pervasızca çöp dökülmesi,dere yataklarına inşaat izni verilmesi, yasak olmasına rağmen gazete ilanı ile zeytin odunu satış ilanı verilmesi ve daha bir çok kanunsuzların sebebi kimseden hesap sorulmamasıdır.
Basına yansıyan aksaklıklar,yasaların uygulanmaması ve şikayetler ilgililerce ciddiyetle ele almalı ve şikayet konusu olan tüm sorunların neden askıda bırakıldığı araştırmalı ve sorunları çözmekle yükümlü olduğu halde çözmeyen kişiler hakkında mutlaka yasal işlem yapılmalı.
Politik iktidar, bu son olayın üzerine gitmeli, bu basit sorunu askıda bırakan, tamiratın yapılmasını sağlamayan ve Trafik ışıklarının çalışmadığı günlerde hiç olmazsa araçların yoğun olduğu saatlerde söz konusu kavşakta araçların yönlendirilmesi için birini görevlendirmeyen yetkilileri belirlemeli ve ibret verici bir şekilde haklarında yasal işlem yapmalı.Böylece, bundan sonra, herkesin görevinde daha titiz ve sorumlu davranması sağlanmalı.
Hesap sorma mekanizmasının işletilmemesi durumunda ülkemizin yönetilemeyeceğinin artık anlaşılması kaçınılmazdır

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40