Lefkoşa Belediyesinin Yaklaşık 10 ay vermediği hizmetler için, halkı insafsız vergilerle aşırı derecede sıkıştırmakta olduğu görülüyor.
Son olarak bana gelen su faturasında:
Su kullanımı 40.85
Su kullanımı- KDV 2.04
Sayaç kirası 7.47
Kanalizasyon 16.15
Kanalizasyon –KDV 2.58
Temizlik 18.75
Sağlık vergisi(ilaçlama) 18.75
Fatura toplamı 99 TL
Her şeyden önce değeri yaklaşık 20 TL olan ve konutlara su bağlantısı yapılırken bedeli ev sahibinden peşinen alınan, su sayacı için bir de 7.47 TL ücret alınması haksız, dayanaksız,ayıp ve gayri yasaldır.
Lefkoşa’da yaklaşık 22.000 konut olduğu kabul edilirse, Belediyenin bir çırpıda, 164.340 TL haksız kazanç elde ettiği görülür.
Sağlık için de belediyenin Lefkoşa halkından 412.500 TL vergi alması, büyük insafsızlıktır.
Hele, dış yardımlarla tesis edilen ve idamesi için çok az harcama yapılan, kanalizasyon için, vatandaşlardan adeta kuyu boşaltma kadar, vergi alınması normal kabul edilemez.
Halka çağdaş belediyecilik hizmeti vermemesi bir yana,araçların zarar görmesine sebep olan yollardaki çukurları bile onarmayan, trafiği engelleyen yol kenarlarındaki otları temizlemeyen, Kızılbaş’ta aylar önce istimlak edilen birkaç evi yıkıp başkent trafiğini rahatlatmayan, arızalanan trafik ışıklarını günlerce tamir etmeyen, kaldırımları kırık dökük ve turistlerin uğrak yerlerindeki çöpleri bile doğru dürüst toplamayan Lefkoşa Belediyesinin, bir de halktan böyle haksız vergi talep etme cesareti göstermesi, gerçekten büyük pişkinliktir.
Bilindiği gibi Belediyeler bir de ev sahiplerinden emlak vergisi, ekonomik kriz nedeniyle sıkıntı içinde bulunan esnaftan, iş yeri çalıştırma vergisi ve inşaat gibi çeşitli izinler için okkalı vergi toplamaktadır.Ayrıca,konutlara su bağlantısı yapmak için 1650Tl gibi asgari ücretin de üzerinde vergi alınıyor.
Kuşkusuz Belediyenin çalışanları ödeyebilmesi için, halktan vergi toplaması gerekir.Ancak, Belediyeye aşırı ve gereksiz istihdam yapılmaması gerekirdi.Çünkü halktan alınan vergiler,yandaşların işe alınarak ödüllendirilmesinde değil, halka hizmet verilmesinde kullanılmalı.Halk ödediği vergilerin karşılığında, belediyeden hizmet beklemektedir.Halka hizmet vermeden belediyelerin vergi alma hakkı kesinlikle yoktur.
Ayrıca Belediye usulsüz, gereksiz, aşırı, partizanca ve kayırmalı istihdamlarla personeli ödeyemeyecek duruma getirildiyse, bunun bedelinin halka ödettirilmemesi gerekir.
Yakın geçmişte ülkemizde bir eşyanın veya hizmetin çok ucuz olduğunun anlatılması için ‘su gibi beleş’ sözcüğü kullanılırdı. Yaşanan dönemde ise, asgari ücretin 1450 TL olan ülkemizde, vatandaştan elektrik kadar su vergisi alınıyor.
Vatandaşın, içmeye ve kullanmaya uygun olmayan, üstelik aşırı tuzlu ve sert olduğu için beyaz eşyaları da arızalandıran kalitesiz suya ödediği verginin çok altında bir ödeme yaparak, özel sektörden arıtılmış ve içilebilir kalitede su temin etmesi mümkündür.
Ayrıca Lefkoşa halkının özel bir firmaya temizlik için Belediyeye ödediği kadar vergi ödemesi durumunda, Lefkoşa şimdiki gibi çöplük değil, güneydeki kadar bakımlı ve temiz olacaktı.
Halkın böyle, haksız, dayanaksız ve insafsızca vergilerle bunaltılması, ülkesinden ve devletinden soğutulmasına sebep oluyor.Bu nedenle normalde, hükümetin bu haksızlığa müdahale etmesi ve vatandaşların haklarını koruması gerekirdi.
Gerçi hükümetin, kendi partisinden seçilen ve halen işbaşında bulunan Lefkoşa Belediyesindeki yöneticilerin hatalı vergi alması karşısında vatandaşların haklarına sahip çıkmasını beklemek saflık olur.Fakat, hiç olmazsa seçim döneminde, halkın tepkisine yol açacak böyle haksız bir uygulamaya, göz yummaması gerekirdi.
Herhalde politik iktidar, kendi partisinden seçilen yöneticilerin Lefkoşa belediyesinin batmasına sebep olması nedeniyle, nasıl olsa, seçimde büyük hezimete uğratılacağını peşinen anladığı için, halkın vergilerle isyan ettirmesine ses çıkarmıyor.
Öte yandan ‘Bu memleket bizimdir’ Sömürü’ ve ‘Varoluş ‘ gibi sloganları kullanmayı çok seven ve dilinden düşürmeyen, kimi siyasi partiler ile Sivil Toplum Örgütlerinin, halktan böyle dayanaksız ve haksız vergi toplanması karşısındaki suskunluğu ibret vericidir.
Bu fahiş vergiler CTP hükümeti döneminde konulduğu ve UBP iktidarında da aynen benimsendiği için, bu iki partinin vatandaşların haklarına sahip çıkmalarını beklemek, saflık olur.
Fakat hiç olmazsa diğer adayların, yaklaşık 10 aydan beri doğru dürüst hizmet verilmemesine karşın, vatandaştan insafsızca vergi alınması konusundaki görüşlerini açıklamaları, vatandaşların oyunu kime vereceğine karar vermesi bakımından, yararlı olacaktır.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40