Kıbrıs Türk halkı geçmişten günümüze, hiçbir dönemde ve koşulda, şimdi olduğu kadar başıbozuk bir düzen görmemiştir.
Henüz kendi devletimizi kurmadığımız 1963-74 döneminde bile, ülkemizde şimdikinden çok daha iyi bir düzen vardı.Kimse, yasalara aykırı ve canının istediği gibi hareket edemezdi.
Yaşanan dönemde ise, politik iktidar,büyük bir şark kurnazlığı içinde; sırf koltukta kalabilmek hesabı ile, demokrasi maskesi arkasına saklanarak, her türlü yasa tanımaz hareketlere göz yumuyor.
Oysa devlet yapımız, büyük ülkelerden farksız olup, demokratik hukuk devletlerinin sahip olduğu tüm kurumlara sahibiz.
Buna rağmen devlet, politikacılar tarafından, adeta çalışamayacak duruma getirilmiştir.Halen herkesin istediği şekilde hareket etmesine ve yasalara meydan okunmasına göz yumulması sonucu,ülkemiz ciddi bir bunalım içinde bulunuyor.
Lefkoşa halkı aylardan beri, en temel Belediye hizmetlerinden mahrum bırakılmıştır. Halen,Lefkoşa halkı hastalık salgını riski ile karşı karşıya bulunduğu halde, hükümet soruna el atmıyor. vatandaşların , zarara sokulmasını, yaşamının zorlaştırılmasını ve mağdur edilmesini umursamıyor.
Okullarda, öğrencilerin öğrenim hakkına saldırılıyor, çocukların değerli zamanı gasp ediliyor.
Halkın sırf sokakların aydınlatılması için, Belediyeye ödeme yapmasına karşın, El-Sen, elektriği keserek sokakları karanlığa gömüyor. Ayrıca trafik ışıklarının elektrik bağlantısını keserek, kazalara, can ve mal kayıplarına sebep oluyor.
Kuşkusuz, Lefkoşa Belediyesi çalışanların zamanında ödenmemesi ve sosyal güvenlik yatırımlarının zamanında yapılmaması, doğru değildir.Çalışanların bu konuda hak talebinde bulunması ve eylem yapması da normaldir.Fakat, hükümetin grev yasağına rağmen iş başı yapmaması, hele görevine gitmek isteyenlere engel olunması doğru değildir.
Ayni şeklide okulların öğretmen ve diğer gereksinimlerinin karşılanmaması da kimse tarafından alkışlanmıyor.
Fakat demokratik hukuk devletinde, yasalara uyulmaması, başkalarının zarara sokulması, kabul edilemeyen hatalı bir tutum ve suçtur.
Ayrıca,Elektrik Kurumu yönetiminin bazı kişi ve kuruluşlara ayrıcalıklı davranması ve biriken borçlarına karşı, elektrik akımlarını kestirmemesi yanlıştır.Fakat,elektrik Kurumu yönetimi, hatalı davranıyor diye, yetkili olmayan veya Kurumun yönetiminin emri, bilgisi dışında, elektrik kesintisi yapılması da yasal değildir.
Bu uygulama karşısında, ses çıkarmayan Elektrik Kurumu yönetimi ve hükümet de görev ve sorumluluklarını yapmamış oluyor.Üstelik hem kendilerinin, hem de devletin saygınlığının, ayaklar altına alınmasına sebep oluyorlar.
Borçlarını ödemeyenlerin elektrik bağlantıları,Elektrik Kurumu yönetimi ve hükümet yerine, Sendikasının takdir ve kararı ile kesildiğine göre, hükümet ile Elektrik Kurumu yöneticilerinin, artık kuruma hükmedemediği ortaya çıkıyor. Bu durumda da, gerek hükümet gerekse Kurum yönetiminin, görevlerinden ayrılmaları gerekir.
Acaba El-Sen’in davranışının örnek alınması ve ülkeye hizmet edemeyen diğer kuruluşlara da ilgili sendikaların el koyması durumunda, Hükümet yine yapılanlara ses çıkarmadan koltukta oturmağa devam mı edecek?
Aslında tüm bu üzücü olaylar, zamanında hükümetin görevlerini yapmaması, devletin denetim mekanizmasını çalıştırmaması, usulsüz,hatalı uygulamalara göz yumması, suçlulardan hesap sormaması ve sorumluların cezalandırılmamasından kaynaklanıyor.
Fakat hükümetin hatalı tutumunu ve ihmalini ileri sürerek, başkalarının da yasalara uymaması ve devletin saygınlığına gölge düşürmesi kabul edilemez.
Sonuç olarak, mali gücü nedeniyle Devlet okullarında okumak zorunda olan çocukların eğitim hakkına tecavüz edilmesi, vergisini ödediği halde Lefkoşa Belediyesinin vatandaşlara hizmet vermemesi,halkın sırf aydınlatma için Belediyeye ödeme yapmasına karşın, El Sen’in sokak lambalarının elektrik bağlantısını kesmesi gibi uygulamalar karşısında, hükümetin sergilediği umursamaz tutum, ülkeyi yönetmekten aciz olduğunu gösteriyor.
Bu koşullarda da artık halkın daha fazla mağdur edilmemesi ve devletin saygınlığının korunması için, Cumhurbaşkanının, devreye girmesi ve ülkeyi bu kaos ortamından kurtarması gerekir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40