Sayın Ali Bizden’ in “Karnesini beğenmeyen bakana, dansöz nasihati” başlıklı yazısını okunyunca çok hoşuma gitti. Çok YARATİCİ ve içerisinde İRONİK göndermeler dolu doluydu. Sayın bizden MİZAHİ yönünü MECAZİ yoluyla tamamlamış ortaya tadından yenmeyen bir yazı çıkmıştı.
Bizde buradan yola çıkarak mecazın hayatımızdaki yerine bakmaya karar verdik.
Mecaz bilim için yaşamsaldır. Kesin anlamlandırma amacıyla sözcükler ve formüller kullanılmasına rağmen fiziksel benzetme yapmadan akıl yürütmek ve zihinsel resimler oluşturmaktır.
Mecaz yoluyla düşünme bilimsel sürecin bir parçasıdır. Mecazlar hayıtımızın her alanındadır. Bilimden siyasete, edebiyattan ekonomiye en karmaşık düşünceler, anlamlar, açıklamalar, ilişkilendirmeler mecazlar yoluyla anlaşılabilir hale gelirler.
Mecaz bir kavram veya bir terimin belirli bir benzerliği ifade etmek amacıyla farklı bir içeriğe uygulandığı bir dil formudur. Mecazlar olguları bir alandan diğer bir alana taşır, gerçeği süzer ve basit bir şekilde tanımlar. Mecazların gücü onların dil özelliklerinden ve gerçeği dışa vurumlarından yatmaktadır.
Morgan’ a göre mecazlar iki amaçla kullanılır: bir durumu betimleme ve bir süreci hızlandırma veya iyileştirme. Mecazlar betimleme amacıyla kullanıldığında bir durum, olay ve olgu var olduğunu haliyle betimlenir.
Sonuç olarak mecazlar sosyal ve örgütsel süreçleri son derece güçlü bir şekilde resim edebiliyor.
Sayın Bizden ‘in yazdığı gibi,
“PİYASA ZORDA
Oryantal Menajeri Münevvere hanımefendi ile çok şeker bir sohbet yaptık. Sağ olsunlar her soruyu açık yüreklilikle yanıtladılar. Anlaşıldı ki dansöz piyasası büyük otel ve kumarhanelerin eğlence organizasyonlarıyla rekabet edemiyordu.
Büyük balık küçük balığı yuttu yutacaktı. Memleketin bütün dansözlerinin birleşmesini, eğlencesiz, dansözüz, çalgısız çengisiz bir hayatın üretkenlik ve yaratıcılığın gelişmesine izin vermeyeceği değerlendirmeme kendileri de gönülden katıldılar. “Memleketin bütün dansözleri birleşin!” sloganını birlikte attık canlı yayında. PARTY TIME bu örgütlülüğe öncülük etmeye hazırdı.
Nihayette oryantal Hayal hanımefendi ile meseleleri etraflı bir şekilde masaya yatırdık. “Siyasetçilere zaman zaman dansöz gibi kıvırıyor denilmekte. Bu ifade sizi incitiyor mu”? Soruma şu yanıtı verdi:
“Tam aksine, bizim sanatımıza öykünüyor olmalarından gurur duyuyorum!”
Mesele buydu Azize! “ 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner95

banner115

banner50

banner68

banner40